خانه / کودک و نوزاد / تاثیر وضعیت دوران بارداری در کولیک نوزاد

تاثیر وضعیت دوران بارداری در کولیک نوزاد

قولنج یا کولیک یک بیماری است که با سر و صدا و گریه بیش از حد ، غیرقابل تحمل بیش از ۳ ساعت در روز ، ۳ روز در هفته ، بیش از ۳ هفته مشخص می شود. نوزادان مبتلا به قولنج اغلب هر روز در یک زمان گریه می کنند و معمولا گریه در اواخر بعد از ظهر یا شب اتفاق می افتد.

طبق آمار انجمن بارداری آمریکا ، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از نوزادان مبتلا به کولیک هستند و این بیماری به طور معمول در سنین ۶ تا ۸ هفته به اوج می رسد.

علل قولنج یا کولیک ناشناخته است ، اگرچه بنظر می رسد گاز روده ، تغذیه بیش از حد ، سیستم عصبی نابالغ و عدم تحمل لاکتوز برخی از محرکهای احتمالی است.

اکنون ، کریستن کجورولف ، نویسنده ارشد مطالعه ، استاد علوم بهداشت عمومی در ایالت پن ، و همکارانش می گویند شادی کم رابطه و حمایت اجتماعی در بین مادران ممکن است نوزادان خود را در معرض بیماری کولیک قرار دهد.

کجولف و تیم با ارزیابی داده های ۳ هزار و ۶۰۰ زن در سنین ۱۸ تا ۳۵ سال که جزئی از اولین مطالعه کودک پن ایالت بودند ، به یافته های خود رسیدند . همه زنان بین ژانویه ۲۰۰۹ تا آوریل ۲۰۱۱ اولین فرزند خود را به دنیا آوردند.

در بخشی از این مطالعه ، مادران موظف بودند گزارش دهند که از شریک زندگی خود چقدر خوشحال هستند ، چقدر حمایت اجتماعی از شریک زندگی خود دریافت کردند و میزان حمایت اجتماعی آنها از اعضای خانواده و دوستان دریافت کردند.

عشق تفاوت می کند

محققان دریافتند که مادرانی که در دوران بارداری خوشبخت تر بودند ، احتمال ابتلا به نوزاد با قولنج یا کولیک از احتمال کمتری برخوردار است. این یافته حتی پس از پاسخ به افسردگی پس از زایمان نیز باقی مانده است .

علاوه بر این ، خطر ابتلا به کولیک در نوزادان مادرانی که حمایت اجتماعی بیشتری از شرکای خود گزارش کرده اند ، کمتر بود. به ویژه ، این تیم دریافتند که هرچه شریک زندگی بیشتر در مراقبت از نوزادان کمک می کنند و هرچه عشق و محبت شریک زندگی به کودک بیشتر باشد ، خطر قولنج یا کولیک نوزادشان کمتر است.

مادرانی که گزارش از دریافت حمایت اجتماعی بیشتر از طرف خانواده و دوستان نیز داشتند ، کودکانی با خطر ابتلا به کولیک کمتر داشتند.

محققان علاقمند بودند که دریابند که کمترین خطر ابتلا به بیماری قولنج یا کولیک در نوزادان مادران مجرد وجود دارد. در حالی که این یافته از نظر آماری ناچیز تلقی می شد ، این تیم اظهار داشت که مادران مجرد گزارش داده اند که دارای سطح بالاتری از حمایت عمومی اجتماعی هستند ، که ممکن است در کاهش خطر کولیک برای نوزادان نقش داشته باشد.

در این میان محققان معتقدند که یافته های آنها حاکی از آن است که پدران در خطر ابتلا به کولیک فرزندانشان نقش بسزایی دارند.